Az ősi jógarendszerek sok olyan mozgásformát, gyakorlatot használnak, melyek belső világunk megismerését szolgálják, segítik.
Sokan tapasztaljuk, és tudjuk, hogy a harmóniát, a boldogságot, az életörömöt és a minőségi életet nem kívülről kapjuk, hanem belső világunkban találjuk meg, magunknak kell megteremtenünk. De nem elég, ha mi jövünk rá, a legnagyobb dolog a gyermeket is rávezetni erre, és megmutatni, hogyan találhatnak rá saját útjukra.
A gyermekjóga megtanítja:
- Hogyan őrizzék meg a gyermekek nyitottságukat, befogadóképességüket
- Hogyan érzékeljék teljességében a világot
- Hogyan kezeljék félelmeiket, szorongásaik
- Hogyan vezessék le indulataikat, agresszivitásukat
- Hogyan teremtsenek kapcsolatokat
- Hogyan éljék meg érzelmeiket
- Hogyan építsék ki belső világukat
A gyermek csak olyan dolgokat tud hatékonyan megtanulni és megvalósítani, amihez élményalapja van. Az eredményesség szempontjából fontos, hogy készség szintjén sajátítsa el a gyermekjóga gyakorlatait. Ehhez nélkülözhetetlenek a dráma elemei. A drámajáték egyik fő eleme a mozgás, ami a természetből ered. Összegezve tehát a gyermekjóga minden eleme drámajáték, amelynek forrása maga az élet.
Amikor a gyermek jógázik a testi, a lelki és a szellemi élete is egységben van önmagával: ez által építi saját jellemét.
Az órák felépítése (45 perc):
- Köszöntés
- Bemelegítés
- Ászanák, testtartások (differenciáltan, célzottan a konkrét problémákra);
- Relaxáció
- Légzőgyakorlatok
- Figyelem összpontosító gyakorlatok
- Játék
Korosztályok:
- OVI JÓGA: 3-6 éves korig
Játékos módon, egy mesekereten belül vidáman és könnyedén játszva sajátítják el a jóga elemeit a kicsik. - SULI JÓGA 7-12 éves korig (2 korosztályra bontva: 7-9 év és 10-12 év)
Játékosan, ám céltudatosan sajátítják el a gyermekek a jóga gyakorlatait. Több figyelmet szentelve a feszültségoldásra, a koncentráció – és egyensúlyérzék, a figyelmi funkciók fejlesztésére, hogy a gyermekek az iskolában való feladatokat könnyedén ellássák. - TINI JÓGA 13-18 éves korig
A mai fiatalok jóval korábban érnek, mint akár tíz évvel ezelőtt, ehhez a gyors testi-lelki-szellemi fejlődéshez a jóga gyakorlása nagymértékben ajánlott. Segít kialakítani a saját – helyes önértékelési rendszert, összegzi az elérni kívánt célokat, majd a megvalósítás alapelemeként beépül a jóga a tinédzser mindennapjaiba. Vidám, örömteli, teljes vitalitást nyújt és egyben elfogadó a tini lelkivilágával szemben.