Minden gondolatod az edzés körül forog? Az egész életedet e köré szervezed, minden mást háttérbe szorítva? A környezeted agyára mész, mert csak a sportról tudsz beszélni? Akkor fennáll a veszély, hogy edzésfüggőségben, azaz exorexiában szenvedsz. Derítsd ki, hogy nálad dicséretre méltó elszántságról vagy egy megoldásra váró lelki problémáról van-e szó!
Az edzésfüggőség nem feltétlenül jelent extrém nagy edzésmennyiséget, sokkal inkább a sporthoz való viszony kórosságáról van szó. Általában valamilyen lelki probléma áll a hátterében, amivel vagy nincs tisztában a függő, vagy megoldhatatlannak tartja, és inkább kompenzál. Ez gyakran szorongás, önbizalomhiány, túlzott megfelelési kényszer, de az sem ritka, hogy az edzésfüggőség evészavarral párosul. De honnan tudhatod, hogy függő vagy? Olvasd el a lenti 10 állítást, és ha sokat igaznak találsz magadra nézve, akkor érdemes segítséget kérned szakembertől.
- Amikor valamilyen váratlan okból ki kell hagynod egy edzést, akkor világvége-hangulat lesz úrrá rajtad, és elvonási tüneteket kezdesz produkálni. Ez általában frusztráció és idegesség, amit később szintén edzéssel igyekszel levezetni.
-
Sokszor nem pihened ki az izomlázat és a sérüléseket, esetleg több sérülést is szenvedsz a túledzés miatt, mert nem tiszteled a határaidat.
-
Betegen és lázasan is edzel, nem vigyázol magadra.
-
A pihenőnapokon nyugtalan vagy, és nem tudsz magaddal mit kezdeni.
-
Az edzés az életed értelme és a fő beszédtémád, gyakran más nem is igazán érdekel.
-
Aránytalanul sok pénzt költesz sportfelszerelésekre vagy táplálékkiegészítőkre. Még akkor is, ha ezt egyébként nem tehetnéd meg.
-
Az edzés átveszi az uralmat az életed fölött: minden programodat a sport köré szervezed, és az edzés mindennél előbbre való.
-
Rendszeresen konfliktusba kerülsz a családoddal és a barátaiddal az edzéseid miatt.
-
Minden nap edzel, sőt: naponta akár többször, extrém időpontokban is.
-
Soha nem vagy elégedett magaddal, állandóan új, gyakran elérhetetlen célokat tűzöl ki.