A kempo szó jelentése: „az ököl igazsága”. Kínai shaolin kung-fu gyökerekkel rendelkező, de Japán területén kiteljesedő igen sokrétű és összetett karateváltozat.
A kempo a kung-fu, a ju-jitsu, a thai-boksz, a judo és a karate technikáit ötvözi. Napjainkban is fejlődő stílus, pedig gyökerei igen régre nyúlnak vissza. Bodhidarma (buddhista szerzetes volt Dél-Indiában, neki tulajdonítják a zen buddhizmus elterjesztését Kínában) már i. sz. 520 körül tanította a kéz, a tenyér és a láb fegyverként való használatát – a kempo jelentése: „az ököl igazsága”. A boxerlázadás (kínai népi felkelés) 1901-es leverését követően a kempo csaknem eltűnt, végül mestereinek köszönhetően nemcsak fennmaradt, de el is terjedt világszerte.
A magyarországi kempo története
Magyarországra 1975-ben jutott el a sportág, az Ausztráliából hazalátogató Harnos Imrének köszönhetően. Az első edzésein részt vevők lettek tulajdonképpen a magyar kempo meghonosítói. Az első magyar kempomestereknek Várszegi Rudolfot, Juhász Ferencet, Szurkos Imrét, illetve későbbről Lévai Lászlót és Lovász Gábort tekintjük. A mi stílusunk Kempo Karate Jitsu, amely ötvözi a tradicionális mozdulatsorokat a modern önvédelmi technikákkal.
Az első edzőtábort 1982-ben Dombóváron tartották, Várszegi Rudolf vezetésével. 1985-ben, a Magyar Karate Szövetség All Style Szakbizottságán belül megalakult a Kempo szakág. 1996-ban Juhász Ferenc 4. danos mester vezetésével megalakult a Magyar Kempo Szövetség.
Sportolóink évek óta kifejezetten eredményesen szerepelnek a kempo világversenyeken.
2018-ban Magyarország nyerte a 15. IKF Kempo Világbajnokság és Világkupa összetett csapatversenyét! Az áprilisi, budapesti világeseményen technikai kategóriában harmadik helyen végeztünk, a küzdelmi divíziót pedig megnyertük. A hazai kempoválogatott először győzött összetettben, amióta az IKF égisze alatt rendezik a világbajnokságot!
Kinek ajánlott?
Minden egészséges embernek. A kempo jellegzetessége, hogy egyénre szabottan, kifejezetten az egyéni adottságokhoz, képességekhez, fizikai határokhoz igazodva lehet a technikákat elsajátítani, a harcmodort kialakítani.
Milyen képességeket fejleszt?
A kempo fejleszti a kreativitást, javítja a helyzetfelismerést, a mozgáskoordinációt, a fizikai állóképességet, az ízületi terhelhetőséget, illetve a pszichés kondíciókat is. Edzi a testet és fejleszti a lelket.
Hány éves kortól ajánlott?
Már 4 évesek is kempóznak, de a versenyzés inkább 7-8 éves korban kezdődik, természetesen még könnyített feltételekkel (és komolyabb védőfelszereléssel) a felnőttekhez képest. A versenyzés nem kötelező, lehet űzni a sportot egyszerűen csak a jótékony hatásai miatt. Sokan választották a kempót olyanok, akik más sportágban befejezték a versenysportot, és valamilyen sportos életformát kerestek utána.
Szövetség: Magyar Kempo Szövetség