A velem történt erőszakos támadás után a férjem úgy érezte, hogy a biztonság és a megelőzés érzéséhez számunkra sokat tehetne egy futópad. Bírtam az ötletet! Az ő nézőpontjából védőburok, az enyémből játékgép. Szóval jöhet…
Tudom, tudom: „a futópad az első lépés a guminő felé”. A két dolog annyiban hasonlít, hogy tök szubjektív, ki mire használja. Imádom a futásban a szabadságot és a kötetlenséget, a változatosságot, és a természetességet. Szerintem akkor tesszük a legjobbat magunkkal és a teljesség igényével, ha nem kezdjük el összehasonlítgatni a természetben való futást a futópados futással. Tegye az, aki választani szeretne – ahogy gyümölcsnapon alma és a körte között – ha úgy gondolja.
Szeretem a futást, „szőröstül-bőröstül”. Képzeljük úgy el, mintha egy sokoldalú szeretett személy lenne, akivel nem csak Fudzsi-n (Fuji, Fudzsiszan) szuper, hanem otthon a nappaliban – és sok más helyen és módon is. A futást használtam már egészségmegőrzésre, természetjárásra, teljesítménynövelésre, zarándoklásra, helyváltoztatásra, versenyzésre és ezután fejlődésre és rekreációra, erről hamarosan bővebben is hallotok majd…
Sok élményem kapcsolódik a futáshoz, így mikor futok, ezek mind élnek bennem és erősítik a futás szokását és szeretetét, és újra útnak indítanak. Hogy „jó” a futópad használata, és hogy hogyan, azt akkor tudjuk megválaszolni, ha tudjuk, mi a személyes célunk! Ha a KÖR egyéni teljesítése, akkor kevésbé, ha egy 6 órás országos csúcs egy 400 m-es rekortánon, akkor tök OK.
A fent említett biztonsági faktor
- Kisgyermekesként óriási segítség lett volna számára, hogy a relatív szabadidőben, míg a kicsi alszik, és ugye adott helyen ±10 méter fel tudom használni edzésre az időt.
- Szélsőséges időjárási körülmények között javallom: árvíz, hurrikán, tükörjég.
- Nem várom, hogy bárkit inspiráljon, de engem továbbra is nagyon foglalkoztat, hogy milyen lehet úgy futni, mikor a környezetet mesterségesen teljesen magadra alakítod.
Az a zene szól, olyan a hőmérséklet, olyan a páratartalom, az van jelen, olyan frissítőt fogyasztasz és akkor, befolyásolhatod magad körül a képeket, de még az illatokat is.
Belépés csak futópaddal!
Volt már erre egy futópados Guinness-rekord próbálkozásom, ahol egy magyar csúcs felállításáig jutottam, de az inspirációm továbbra is aktív!
Monotónia tűrést nyilván fejleszti, de én annak a híve vagyok, hogy találjunk benne örömet, ne a szenvedés eltűrését tanuljuk meg elsősorban. Kell, ha szükségszerű, de célnak kicsit motivációcsökkentett.
- A teljesítménynövelés lehetőségét viszont nagyon is látom benne, s teljesen feltüzel.
- Tőlünk viszonylag messze van hegy, ezért a futópad hegymenetét imádom. Megint hangsúlyozom: nem összehasonlítható egy hegyi futással, de az elvitathatatlan, hogy milyen hatással van az állóképességre egy hegymenetben lefolytatott edzés.
- A természetben való futás megtanít alkalmazkodni a körülményekhez. Egy tervszerűen végrehajtott futópados edzés megtanít az önfegyelemre és persze a tervszerűségre.
- Futótechnika fejlesztésére teljesen jól használható.
- Iram fejlesztése: megfelelő tudatossággal és biztonsággal nagyon jól használható gyorsításra, mert az erős iramra állított futópad ösztönöz a gyors mozgás fenntartására. (Itt arra felhívnám a figyelmet, hogy padon futott eredmény és talajon futott edzés pl. ezért sem egységes, arról nem is beszélve, hogy a pad az álló lábat is „tovább húzza”, ami szintén távtöbblet a kijelzőn, és ne feledkezzünk meg a környezet erőinek hiányáról sem…)
- Nálunk egyébként a pulyák is imádják. Tekergünk velük a szabadban, amennyit lehet, de mikor alvás előtt 1-2 órával letolnak még pár száz métert, vagy egy kilit este, akár pizsiben is, az az altatásra nézve megfizethetetlen.
- Két éve írtam egy gyakorlatias cikket ebben a témában a Futásról Nőknek oldalra, aki érdeklődő a témában, ajánlom – átfedések előfordulnak, de részletezőbb az írás.
Na, benéztem a szőnyeg alá is! Itt is van pár dolog a futópaddal kapcsolatban:
- Áramfogyasztás
- Nehéz megszoknom a zsebkendőbe való orrfújást, és mivel a köpőcsésze használatát még én sem vállalom erkölcsileg ezért ebbéli szokásom is változtatást kíván.
- És a Nagy Árnyék, avagy a futópad legbosszantóbb és legkárosabb oldala: az, ha van, de nem használod.
Szeretem leírni az engem foglalkoztató kérdéseket, mert úgy gondolom, ha engem foglalkoztat, akkor mást is. Fontos számomra, hogy egy írásban ne csak kiadjak magamból valamit, hanem az, amit adok, érték legyen annak is, aki olvassa – különben nem is olvassátok…
Hogyan válasszunk futópadot otthonra?
- Gondoljuk át, hogy milyen gyakran fogjuk használni. Heti 30 km használat fölött szerintem érdemes a konditermi minőségű padot választani, az alatt, vagy rendszertelen használat esetén megfelelő egy otthoni használatra tervezett.
- Fontos, hogy milyen sebességet kell elbírnia. Gyakorlott futó gyorsító edzése speciálisabb padot kíván, átmozgatás és hobbifutás céllal akár lejjebb adhatók az igények.
- A dönthetőségi fokozat kérdése, vagyis hány százalékos hegymenetet tudjon biztosítani?
- Mekkora súlyú ember fogja használni?
- Anyagi ráfordítás tekintetében érdemes számba venni a használt és az új közti választási lehetőséget. Kellő körültekintéssel jobb teljesítményű futópad tulajdonosai lehetünk – ha szükségünk van a jobb teljesítményű padra.
- Egyéb funkciók korszerűségének tekintetében is széles a skála. Van, amin filmet lehet nézni, vagy összeköthető, szinkronizálható egyéb média eszközökkel. Az edzésmunka minősége ezzel talán legkevésbé van összefüggésben. Ha valaki nem így látja, akkor ezen igényét tervezze be vásárlásába.
- Helyigény. Az otthoni használatra készült padok sok esetben kisebbek, némelyik összecsukható.
- Milyen a karbantartási igény: olajozás tekintetében utánkenést igényel, vagy utántöltést?
- A tartósság mértékegysége jobb híján a garancia, amit érdemes figyelembe venni.
Ezért íme, pár tapasztalat, baki, amit elkerülhettek, ha akartok, vagy kipróbálhatjátok, ha úgy teszik…
- Az első alkalommal érdemes azt a célt kitűzni, hogy szokom a pad közegét:
- 1 m²-nyi felületen való mozgás
- figyelni rá és megszokni, hogy minden megállás egy előzetes intézkedést kíván: vészmegállító kihúzása, lassítás, stop gomb, oldalra kilépés.
- Érdemes a helység hőmérsékletéhez képest kicsit alul öltözni, hogy futás közben optimális legyen a hőérzet.
- Cipőben javaslom kisebb csillapítású cipőt választani, mert minimális csillapítással a pad is bír.
- A komfortos körülmények kísértést jelentenek. A padról való leszállást, az edzés befejezésén kívül, egy tudatos, meggyőződéses döntés után tegyük meg.
- Lelépéskor pillanatnyi talajvesztést élhetünk meg. Érdemes lassítani, megvárni, míg megáll a szalag, s úgy lelépni.
- És a legfontosabb tapasztalatom: a futópad egy óriási játékgép a futás szerelmeseinek! Találjatok ki magatoknak programokat, feladatokat, amivel elszórakoztatjátok magatokat fejlődésetek érdekében, élménnyé téve ezzel a padon eltöltött időt!
Fotó: ensport