TORNA

A torna különböző jellegű és különböző szereken bemutatott gyakorlatokból álló összetett sportág, amelyet férfiak és nők egyaránt űznek, részben eltérő szereken.
A szertornán kívül a szervezett tornasportok közé tartozik még a ritmikus gimnasztika (régen: művészi torna), a trambulin (gumiasztal), az akrobatikus torna (korábban sportakrobatika) és az aerobik. A férfi szertorna gyakorlatai: talaj, gyűrű, korlát, lólengés, ugrás és nyújtó. A női versenyeken is megvan a talaj és az ugrás, további szereik a gerenda és a felemás korlát. Az egyes gyakorlatfajtákból egyéni versenyeket rendeznek, de a valamennyi gyakorlatot tartalmazó összetett versenyek és a csapatversenyek is a megmérettetés részei.

A sportágban elért magyar sikerek, eredmények:
Magyar Zoltán – kétszeres olimpiai bajnok, háromszoros Világ – és Európa-bajnok tornász
Pelle István – kétszeres olimpiai bajnok, Világbajnok tornász
Keleti Ágnes – ötszörös olimpiai bajnok, Világbajnok tornásznő
Korondi Margit – kétszeres olimpiai bajnok tornásznő
Ónodi Henrietta – olimpiai, Világ – és Európa bajnok tornásznő
Borkai Zsolt – olimpiai, Világ – és Európa-bajnok tornász
Csollány Szilveszter – olimpiai, Világ – és Európa-bajnok tornász
Berki Krisztián – olimpiai bajnok, háromszoros Világbajnok, hatszoros Európa-bajnok tornász

Szövetségi adatok

Magyar Torna Szövetség
1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.

Budaörsi Diák Sportegyesület, Aerobik szakosztály
2040
Budaörs
Budaörsi Diák Sportegyesület, RG szakág
2040
Budaörs
Budai XI Sportegyesület
1119
Budapest
Utánpótlás Akadémia Kistext SE
1191
Budapest
Akrobatikus Tornasport Korlátolt Felelősségű Társaság
1025
Budapest
Balance Akrobatika és Torna Club
1211
Budapest
Budai Akrobatikus Sport Egyesület
1038
Budapest
Budapesti Honvéd Sportegyesület
1134
Budapest
Csepeli Ritmikus Gimnasztika Club
1212
Budapest
D'Aerobic és Torna Sportegyesület
1141
Budapest
Dunakeszi Futura Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
1038
Budapest
ESMTK
1204
Budapest
Ferencvárosi Torna Club (Akrobatikus torna)
1091
Budapest
Ferencvárosi Torna Club (Férfi torna)
1091
Budapest
FŐNIX Ritmikus Gimnasztika és Rekreációs Sportegyesület
1105
Budapest
FTC Női Torna Kft.
1091
Budapest
Gloriett Sportegyesület
1186
Budapest
Grácia Fair Sport Egyesület
1185
Budapest
Hegyvidék Sportegyesület
1122
Budapest
HORT Sport Egyesület
1165
Budapest
Józsefvárosi Torna Egylet
1085
Budapest
Kertvárosi Sport Egylet
1165
Budapest
Központi Sport- és Ifjúsági Egyesület
1146
Budapest
Limes Szabadidős Sportegyesület
1047
Budapest
Magyar Parkour Sportegyesület
1029
Budapest
Magyar Testgyakorlók Köre, Ritmikus Gimnasztika szakosztály
1087
Budapest
Magyar Testgyakorlók Köre, Torna szakosztály
1087
Budapest
Magyar Testnevelési Egyetem Sportegyesülete
1123
Budapest
Magyar Testnevelési Egyetem Sportegyesülete, Aerobik szakosztály
1123
Budapest
Magyar Testnevelési Egyetem Sportegyesülete, Akrobatikus torna szakosztály
1123
Budapest
Óbudai Wellness és Diáksport Egyesület
1031
Budapest
OSC Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
1086
Budapest
Passé Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
1116
Budapest
Pattanj Sportegyesület
1029
Budapest
Postás Sport Egyesület
1149
Budapest
RGmánia Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
1147
Budapest
Római – Parti Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
1214
Budapest
RUS RG Sport
1134
Budapest
Szent Pál Akadémia - Hit Sportegyesület
1103
Budapest
Újpest Sport Club
1045
Budapest
Újpesti Torna Egylet
1044
Budapest
Vasas Sport Club
1139
Budapest
Abonyi Torna és Akrobatika Club
2740
Abony
Gyöngyszem Sportegyesület
2011
Budakalász
Óbuda Kalász RG TC
2011
Budakalász
Csömöri Sport és Szabadidő Szervező Nonprofit Kft.
2141
Csömör
Érdi Shaolin Wushu és Sportakrobatika Sportegyesület
2030
Érd
Érdi Torna Club
2030
Érd
Grassalkovich Sportegyesület
2100
Gödöllő
KTC-Vuelta Sportegyesület
2100
Gödöllő
Gyömrő Városi Sport Klub
2230
Gyömrő
Monori Sportegyesület
2200
Monor
Pátyi Sportegyesület
2071
Páty
Nyolcütem az Ifjúságért Egyesület
2081
Piliscsaba
PCSLE-PAFC
2081
Piliscsaba
Pilisvörösvári RG SE
2095
Pilisszántó
Szigetszentmiklósi SC
2310
Szigetszentmiklós
Szigetszentmiklósi Sziget DSE
2310
Szigetszentmiklós
Brózik Tibor Taksonyi Diáksport Egyesület
2335
Taksony
Telki Sportegyesület
2089
Telki
Törökbálinti Sportegyesület
2045
Törökbálint
Turai Torna Club Egyesület
2194
Tura
Puente Sportegyesület
2600
Vác
Vecsés SE
2220
Vecsés
Zsámbéki Sportbarátok Egyesülete
2072
Zsámbék
Adácsi DSE
3292
Adács
Ajkai Aerobik Sportegyesület
8400
Ajka
VIVA Fitnesz és Sportaerobik Egyesület Ajka
8400
Ajka
Torna Club Békéscsaba
5600
Békéscsaba
Debreceni Egyetem Atlétikai Club Sport Nonprofit Kh. Kft.
4032
Debrecen
Flex-HD Sportegyesület
4028
Debrecen
Galaxis Torna Fit Sportegyesület
4025
Debrecen
Tótágas Aerobik Sportegyesület
4002
Debrecen
Vénkerti Diáksport Egyesület
4027
Debrecen
Dunapataji Községi Sportegyesület
6328
Dunapataj
Dunaferr Sportegyesület
2400
Dunaújváros
Egri Sakk és RSG Sportklub
3300
Eger
Eszterházy Károly Egyetem Diák- és Szabadidősport Club
3300
Eger
ETO Ritmikus gimnasztika Sport Kft.
9027
Győr
Győri Atlétikai Club - II. kerület Dózsa
9025
Győr
Pulzus Sport Egyesület
3000
Hatvan
Kenguru Torna Club Sportegyesület
8400
Herend
Főnix Trampolin Sportegyesület
3360
Heves
Kalocsai Sport Egyesület
6300
Kalocsa
Crystal Gyermek és Ifjúsági Sport Club
7400
Kaposvár
Lovasakadémia Sportclub
7400
Kaposvár
Kazincbarcika Városi Sportegyesület
3700
Kazincbarcika
Jump Sportegyesület
2517
Kesztölc
Fazekas Diáksport Egyesület
6400
Kiskunhalas
Fouetté Ritmikus Gimnasztika Sport Egyesület
2900
Komárom
Komárom Városi Sportegyesület
2900
Komárom
Komlói Bányász Sportkör Kft.
7300
Komló
Mezőberényi Malom Fitness DSE
5650
Mezőberény
Jezsuita Diáksport Egyesület
3521
Miskolc
Miskolci Sportiskola Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaság.
3515
Miskolc
Mohácsi Torna Egylet 1888
7700
Mohács
Nádudvari Edit Fitnesz és Aerobik Egyesület
4181
Nádudvar
Zalaerdő Torna és Természetjáró Diáksport Egyesület
8800
Nagykanizsa
Flexi-Team Aerobik Klub
4400
Nyíregyháza
Nyíregyházi Torna Sportegyesület
4432
Nyíregyháza
Spartacus Torna Club Szolgáltató Kft.
4400
Nyíregyháza
Csiko-Boat SE
5900
Orosháza
Paksi Sportegyesület
7030
Paks
Aranyszalag Pécs Ritmikus Gimnasztika Sport Egyesület
7623
Pécs
Forma Fitt Sportaerobik Egyesület
7621
Pécs
Pécsi Ritmikus Gimnasztika Sportegyesület
7621
Pécs
Pécsi Sport Nonprofit Zrt.
7633
Pécs
Soproni Torna Club
9400
Sopron
Blue Gym Aerobik Szabadidő Club és Diáksport Egyesület
5540
Szarvas
Aktív Sportaerobik Egyesület
6725
Szeged
Anil RG SE
6724
Szeged
Arany Torna Diáksport Egyesület
6724
Szeged
Alba RG SE
8000
Székesfehérvár
Flash Aerobik SE
8000
Székesfehérvár
Széchenyi Lakótelepért Szabadidő és Kulturális és Sportegy.
5000
Szolnok
Delfin Sportiskolai Sportegyesület
9700
Szombathely
Szombathelyi Egyetemi Sportegyesület
9700
Szombathely
Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft.
9700
Szombathely
Vas Megyei Fittaerobik Egyesület
9700
Szombathely
Kőkúti Sasok Diáksport Egyesülete
2890
Tata
Tatabányai SC
2800
Tatabánya
Tiszaújvárosi Diáksport Egyesület
3580
Tiszaújváros
Vital Sport és Szabadidő Egyesület
7130
Tolna
Balance Rg Sportegyesület
2463
Tordas
Kaszap Nagy István Református Diáksport Egyesület
5420
Túrkeve
Veszprémi Torna Club
8200
Veszprém

Kapcsolódó cikkek

FIGYELEM! A Nagy Sportágválasztó - A SPORT NAPJAI rendezvénynév VÉDJEGYOLTALOM alatt áll. A rendezvénynév részbeni vagy egészbeni jogosulatlan használója védjegybitorlási vétséget követ el!