A versenytánc a táncformák vagy táncstílusok egyik legnagyobb összefoglaló csoportja. Az emberek többsége a táncot egyfajta szórakoztató tevékenységnek látja, pedig a versenytánc valójában egy nagyon kemény művészeti sportág.
Versenytáncon belül két alapstílust különböztetünk meg, a latin táncot és a standard táncot. Az elnevezésükből is kiderül, hogy két teljesen különböző stílusról van szó.
Míg a latin táncok szenvedélyesebb táncokat foglal magában, addig a standard táncok a kifinomultabb stílusra épülnek.
A nagyobb táncversenyeken 5-5 féle táncot táncolnak el a párok.
Latin kategóriában ezek a következők: samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive
Standard kategória táncai: angolkeringő, tangó, bécsi keringő, slowfox, quickstep
Ezek ötvözete a tíztánc kategória, ahol mind az öt latin-és standard táncot el kell táncolnia a pároknak.
A táncok nem csak stílusban, hanem öltözködésben is eltérőek. A latintáncokhoz a nők ruhája rövid, általában színes és gazdagon díszített, a férfiak öltözete általában fekete, kevés díszítéssel.
A standard táncoknál a nők estélyire hasonlító ruhát viselnek, míg a férfiak frakkot vagy inget mellénnyel.
Utóbbinál testközelből táncolnak, a férfi vezet. Kötött műfajnak számít, ezért kevés show elem szerepel. A latin ennek az ellenkezője. A tánc elemek nagyon látványosak, sok az emelés, forgatás, kevésbé kötött a standard táncokhoz képest.
A professzionális szintet rendszerint amatőrként magas osztályban befejező, több éves gyakorlattal rendelkező, rutinos táncosok választják.
A versenytáncosok akkor számítanak profinak, ha egy meghatározott tananyagból egy vizsgabizottság előtt eredményes vizsgát tesznek. A sikeres vizsga után indulhatnak a meghirdetett profi versenyeken, melyek pénzdíjasak.
A versenytáncnak ezen ága profi szemléletet, elhivatottságot, rengeteg lemondással járó életmódot igényel. A párosok a kiváló teljesítmény eléréséhez napi több órát edzenek. Rendszeresen vesznek magánórákat hazai és külföldi trénerektől.
A táncosok tudásszintnek megfelelő osztályokban versenyeznek, az alacsonytól a legmagasabb szintig D,C,B,A,S osztályokban.
A táncosok egy-egy verseny befejezésekor- a teljesítménytől függően- pontokat kapnak, melyet a versenykönyvbe vezetnek be az adott verseny illetékesei. A Versenytánc Szabályzat rögzíti, hogy melyik osztályban mennyi pontot kell összegyűjteni ahhoz, hogy a pár magasabb osztályban indulhasson.
Forrás: wikipédia, rubindance.hu