Az atlétika a világ egyik legnépszerűbb sportága, és minden sportág alapja, ezért is kapta a „királynő” jelzőt. Az ember alapvető mozgásformáira épül, mint a járás, futás, ugrás és a dobás. Ebből kifolyólag nagyon sokszínű sportágról beszélünk, mely már az első ókori olimpián is jelen volt. A résztvevők akkor stadionfutásban mérhették össze tudásukat, ma már több mint 20 versenyszámban indulhatnak a férfiak és a nők egyaránt.
Az ókori olimpiák megszűnése után az első újkori olimpiától kezdve (1896) minden olimpiai játékokon szerepelt az atlétika valamelyik versenyszáma. Az első nyilvános versenyt 1850-ben rendezték meg Oxfordban. 1912-ben megalakult a Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség (IAAF), mely az első Európa-bajnokságot 1934-ben rendezte meg Torinóban. Az első világbajnokságra azonban sokat kellett várni. Helsinkiben rendezték meg 1983-ban, ahol Carl Lewis, akit 1999-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) az évszázad sportolójává választotta, három aranyérmet szerzett.
A ’80-as években egy másik mérföldkőhöz is elérkezett a sportág. 1985-ben az IAAF megrendezte az első fedett pályás atlétikai világjátékokat, mely elődje volt a mai fedett pályás atlétikai világbajnokságoknak.
Napjaink atlétikája 5 szakágra osztható fel:
- futás
- gyaloglás
- ugrás
- dobás
- többpróba
Ezeken belül az alábbi versenyszámokat különböztetjük meg:
Futó számok:
- Síkfutás: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m, maraton, 4×100 m váltó, 4×400 m váltó
- Gát-, akadályfutás: 100/110 m gát, 400 m gát, 3000 m akadály
Gyalogló számok:
- Női: 20 km
- Férfi: 20 km, 50 km
Ugró számok:
- távolugrás, hármasugrás, magasugrás, rúdugrás
Dobó számok:
- gerelyhajítás, súlylökés, diszkoszvetés, kalapácsvetés
Többpróba számok:
- Hétpróba – 100 m gátfutás, magasugrás, súlylökés, 200 m síkfutás, távolugrás, gerelyhajítás, 800 m síkfutás
- Tízpróba – 100 m síkfutás, távolugrás, súlylökés, magasugrás, 400 m síkfutás, 110 m gátfutás, diszkoszvetés, rúdugrás, gerelyhajítás, 1500 m síkfutás
Kinek ajánlott?
Az atlétika sportág a képességek és készségek széles spektrumát foglalja össze. Az alacsonyabb, vékonyabb testalkatúak jó keringési mutatók esetén a közép- és hosszútávfutásban, illetve a gyaloglásban tűnhetnek ki, míg az izmosabb, sok gyorsrosttal rendelkezők a különböző sprint futószámokban érhetnek el sikereket.
A magasabb, erősebb testalkatúak a dobószámokban, míg a szorgalmas, ügyes típusok az összetett versenyszámokban találhatják meg a sportolás, a versenyzés örömét.
Hány éves kortól ajánlott?
Már egészen kis korban el lehet kezdeni, mert nagyon jól fejleszti a mozgáskoordinációt és az egyéb motorikus képességeket. A rendszeres edzéseket már 9-10 éves kortól el lehet kezdeni, hogy minél hamarabb elsajátítsák a megfelelő technikát az adott versenyszámhoz.